Świnoujście - jak tam dojechać, gdzie położone jest miasto?

Miasto leżące nad samym morzem, na 44 wyspach, z czego tylko 3 są zamieszkałe to właśnie Świnoujście. Działa tu port morski, który razem z portem w Szczecinie tworzy jeden z największych na Bałtyku zespołów portowych. Codziennie odpływa stąd 5 promów do Ystad i 3 do Trelleborga. Poza tym port obsługuje przewóz towarów, głównie sypkich takich ja węgiel rudę metali, produkty zbożowe. Dodatkowo budowany jest terminal LPG, a dla jachtów i mniejszych jednostek pływających w basenie północnym działa marina na 150 jachtów z pełnym zapleczem.

Co warto zobaczyć w Świnoujściu?

 

PLAŻA

Świnoujście to aż 10 km szerokich piaszczystych plaż, łagodnie wchodzących w morze tworząc płytkie kąpieliska. Czystość plaży i morza potwierdza przyznawany świnoujskiemu kąpielisku certyfikat "Błękitnej Flagi".

PROMENADA NADMORSKA

Równolegle do plaży przebiega popularna wśród turystów Promenada Nadmorska (ul. Żeromskiego). Tuż przy promenadzie znajduje się muszla koncertowa, zabytkowe, XIX wieczne pensjonaty i oczywiście mnóstwo typowych, nadmorskich kramów z pamiątkami, bursztynami, muszelkami.

LATRANIA MORSKA (ul. Bunkrowa 1, tel. 91 321 60 63)

Niedaleko Fortu Gerharda znajduje się najwyższa w Polsce (65 m) latarnia morska pochodząca z połowy XIX wieku. Początkowo, wieża latarni miała ośmioboczny przekrój, ale podczas remontu na początku wieku XX nabrała okrągłego przekroju. Zbudowana jest ona z żółtej cegły, a otaczające ją budynki z czerwonej. Od 2000 roku, po ostatnim remoncie można ją zwiedzać i podziwiać widok portu z tarasu widokowego.

MŁYNY

Znakiem rozpoznawalnym Świnoujścia, a przy tym pomocą nawigacyjną jest Stawa "Młyny" - charakterystyczny, biały, cylindryczny budynek w kształcie wiatraka, usytuowany przy wejściu do portu na falochronie zachodnim.

TRZY FORTY

Świnoujście ma bogatą historię - z ciekawostek znajdują się tutaj trzy forty - Forty Zachodnie - Fort. Anioła i Zachodni Fort Nadmorski Artyleryjski i Fort Wschodni zwany Fortem Gerharda. Forty w bogatej historii miasta przechodziły z rąk do rąk - były w posiadaniu Szwedów, Prusaków, Francuzów, Rosjan. 

Ostatnia aktualizacja - kwiecień 2021
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.miedzyzdroje.net.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0